U godini obeležavanja stogodišnjice rođenja Branka Ćopića opština Krupa na Uni iz Republike Srpske i Fondacija "Bašta sljezove boje" pripremili su projekat izgradnje spomen područja posvećenog tom književniku.
Spomen obeležje "Bašta sljezove boje" treba da bude napravljeno pored reke Une, verovatno najčistije reke u Evropi, a u rodnom mestu čuvenog književnika, Hašanima, rekao je Tanjugu osnivač Fondacije Dušan Ilić.
On je dodao da je to jedan od načina da se odužimo Ćopiću za njegov doprinos kulturi. "Odužili smo se Andriću sa Andrićgradom, odužili smo se Dučiću, tako je sada red da se odužimo i Ćopiću, a ujedno da kraj iz koga je on potekao, podignemo više na pijadestalu kulture", objašanja Ilić.
Projekat "Bašta sljezove boje" se sastoji iz tri celine. "Prva je kulturna, kroz koju vraćamo kulturu Srbima i srpskom narodu, ali i sveukupnoj svetskoj javnosti", objasnio je Ilić.
On je dodao da je drugi deo projekta turistički, kroz koji žele da okupe sve ljude koji pored zdravog života, koji odlikuje opštinu Krupanj, vole dobre knjige i lepe reči, a treći segment je privredni.
"Trenutno radimo analize i pokušaćemo da napravimo banju Hašani, pošto se tamo jedan pored drugog nalaze izvori i slane i slatke vode, što predstavlja fenomen", napomenuo je Ilić.
On je primetio da ljudi u svetu ulažu mnogo novca praveći "slane sobe", a "nama je bog dao da to imamo u prirodi" i to treba da iskoristimo.
Prema njegovim rečima i Beograd bi dobio mesto posvećeno poznatom književniku, pošto žele da stan Branka Ćopića pretvore u muzej "gde bi mladi pisci, mogli da se ostvare. Da pišu u Brankovom stanu, da pišu za Brankovim pisaćim stolom", slikovit je Ilić.
Takođe, u okviru obeležavanja ovog velikog jubileja od 16. do 19. oktobra u Hašanima Fondacija "Bašta sljezove boje" će da napravi naučni skup u kojem će učestvovati kulturna javnost, kako Srbije, tako i sveta.
Ilić je podsetio da će i na predstojećem sajmu knjiga štand Republike Srpske biti posvećen Branku Ćopiću.
On je izrazio nadu da će tom prilikom privući donatore koji bi pomogli da snime film o Ćopiću, o kraju u kojem je živeo kako bi šira javnost mogla da vidi "tu predivnu Unu i sve te predele, koje Branko tako lepo opisuje u svojim delima".
Projekat obeležavanja jubileja pomaže Ćopićeva zadužbina koja je osnovana pri Srpskoj akademiji nauka i umetnosti (SANU), a pokrovitelj "Bašte sljezove boje" je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Poslušajte priče.
Izvor: http://mondo.rs/a725144/Zabava/Kultura/Gradi-se-Basta-sljezove-boje.html
Нема коментара:
Постави коментар